Često se kaže da je ishrana dijabetičara temelj zdrave ishrane za svakoga. I to je zaista tako, jer kada bi se svi hranili u skladu sa principima ishrane dijabetičara, verovatno bi sprečili mnoge bolesti uzrokovane lošim navikama, umesto da ih kasnije leče.
Dijabetes melitus nastaje kada pankreas ne može da izluči dovoljno inzulina da bi regulisao nivo šećera u krvi, ili kada se javi rezistencija na inzulin. I jedno i drugo dovodi do abnormalno visokih nivoa šećera u krvi koji onda mogu da izazovu čitav niz simptoma i komplikacija kao što su: stalna žeđ, glad, često mokrenje, problemi sa vidom, stvaranje gangrena i sl.
Ishrana dijabetičara po pravilu isključuje unos prostih šećera. Čak se i unos voća mora ograničiti. Složeni ugljeni hidrati mogu da se unose u kontrolisanim količinama. Fokus je na unosu namirnica niskog glikemijskog indeksa (tj. onih namirnica koje dovode do veoma sporog porasta šećera u krvi). Osim toga važe svi ostali principi zdrave ishrane: treba unositi dosta povrća, ribe, posnih mesa; integralnih žitarica, mahunarki, orašastih plodova. Posebno treba obratiti pažnju na način pripreme namirnica, te kuvanje, dinstanje, blanširanje namirnica, moraju biti prvi izbor, dok pečenje i prženje u plitkoj i dubokoj masnoći, treba izbegavati. Takođe neophodan je adekvatan unos tečnosti i fizička aktivnost.
Preporučuje se redovno merenje telesne mase, redukcija telesne mase ukoliko je to potrebno; redovne lekarske kontrole i merenje nivoa šećera u krvi, i striktno pridržavanje načina ishrane koji propiše nutricionista.